محصولات

بررسی شوری سنج Hanna

بررسی شوری سنج Hanna
شوری آب یکی از مهم ترین پارامترها در آکواریوم های آب شور است که آکواریوم داران آن را تست می کنند. با این حال، نحوه ی صحیح اندازه گیری شوری آب آکواریوم ها هنوز کاملا" به اثبات نرسیده و ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است. شوری سنج Hanna ابزار اندازه گیری مدرنی است که دقت بالایی دارد، بسیار مقرون به صرفه می باشد و اندازه گیری شوری آب در اکواریوم های خانگی بوسیله آن بسیار ساده می باشد.
همانند سایر دستگاه های کاربردی دیجیتالی در شیمی، شوری سنج Hanna به کالیبره شدن نیاز دارد.
 اما بنظر می رسد که این شوری سنج دارای یک کیف حاوی ۵ کیسه محلول مرجع باشد. به طور قابل توجه، زمانی که شوری آب درحدود ۳۵ppt باشد؛فرمول بندی این محلول به طوری عمل خواهد کرد که رسانایی ویژه ای ایجاد کند. از این رو، نوع مواد موجود در این محلول با مواد موجود در دریاهای واقعی متفاوت است.
هدف ما این است که شوری تانک ریف ها را نیز به ۳۵ppt برسانیم تا اطمینان حاصل کنیم که این تستر دقیقا" در محدوده شوری ای که ما استفاده می کنیم عمل می کند. کالیبره کردن این تستر بسیار ساده و آسان است. به راحتی با باز کردن یکی از بسته ها، قراردادن تستر در درون بسته و فشاردادن دکمه ی کالیبراسیون، به آسانی می توان آنرا کالیبره کرد.

 یکی از عواملی که شوری سنج Hanna را منحصر به فرد می کند این است که این دستگاه از الکترود هایی استفاده می کند که جنسشان ازگرافیت ضدزنگ است. درنتیجه، این دستگاه هرگز زنگ نخواهد زد و رقیبی خواهد شد برای آن دسته از تسترهایی که دارای روکش پلاتینیومی هستند. با مقایسه ی شوری سنج Hanna و دستگاه رفرکتومتر آزمایشگاهی متوجه شباهت های بسیاری بین آنها شدیم. یکی از این شباهت ها این بود که تستر Hanna؛ شوری آب را تا حدود ۹/۳۲ppt می سنجد و رفرکتومتر دیجیتالی شوری آب را تاحدود ۳۳ppt اندازه گیری می کند.
 یکی دیگر از ویژگی های شوری سنجHanna ، صفحه نمایشگر دیجیتالی بزرگی است که بر روی آن نصب شده است. با استفاده از این نمایشگر بزرگ می توان تا مرز ۱/۰ شوری آب را سنجید. یکی دیگر از ویژگی های این دستگاه، ضدآب بودن آن است به طوری که هیچ ترسی از افتادن این دستگاه و قطعات وابسته به آن در درون تانک نخواهید داشت. امروزه، تنها با داشتن ۶۹ دلار قادر خواهید بود که این دستگاه را خریداری کنید و شوری آب آکواریوم خود را بسنجید.

فرم ارسال نظر
  •  

دلفیران ، تحولی در صنعت آکواریوم