محصولات

مرجان آکروپورا لوکانی (AcroporaLokani)، از اعضای سلطنتی مرجان های SPS

مرجان آکروپورا لوکانی (AcroporaLokani)،  از اعضای سلطنتی مرجان های SPS

مرجان آکروپورا لوکانی (AcroporaLokani)، از اعضای سلطنتی مرجان های SPS.این گونه یکی از مرجان هایی است که در آب های عمیق زندگی می کند و در سرتاسر اندونزی و اقیانوس هند و اقیانوس آرام یافت می شود. بیش از یک دهه می گذرد که شاهد هزاران گونه از این مرجان هستیم، به همین دلیل هیچ گاه فکر نمی کردیم که شاهد گونه ی دیگر این مرجان نیز باشیم. این مرجان معمولا" در عمق 15 متری و 50 متری آب رشد می کند.
اغلب اوقات، در امتداد سراشیبی هایی که زاویه دار هستند، جمعی از این آکروپوراهای لوکانی زندگی می کنند که به صورت بوته های آذین دار و تخت می باشند. این مرجان، از ذرات معلق درون آب که جریان های آبی با خود به همراه می آورند تغذیه می کند. از این رو، این مرجان ها بیشتر درکف آب ها رشد می کنند و تمایلی ندارند که به بالاتر از سطح زمین بروند.

نمونه ای کلاسیک از یک آکروپورا لوکانی که در امتداد یک سراشیبی قرار گرفته است.

بخش میانی این مرجان، قهوه ای رنگ و شاخکهای آن بنفش می باشد. هرچه به انتهای این شاخکها نزدیکتر میشویم، رنگ آن از بنفش تیره به بنفش روشن تغییر می یابد.
هفته ی گذشته، برای اولین بار در نزدیکی سطح آب شاهد یک کلونی از این گونه بودیم. این گونه به ندرت در نواحی سطحی آب یافت می گردد. متوجه شدیم که در معرض جریان آب و نور شدید خورشید قرار دارد و فقط 10 متر پایین تر از آب رشد کرده است. شکل و شمایل این گونه ی کمیاب درست شبیه به آکروپورا لوکانی بود، با این تفاوت که از ترکیب رنگ نسبتا" متفاوتی برخوردار بود.
در اولین نگاه، گمان کردیم که با گونه ی دیگری روبه رو هستیم، اما پس از این که دقیق تر بررسی کردیم متوجه شدیم که این گونه همان آکروپورا لوکانی قدیمی است. جدای این بحث، باید بگویم که این همان دلیلی است که این گونه را به مرجانی خاص تبدیل کرده است. در صورتی که بتوانیم اندک اندک این گونه رابه محیط های گوناگون عادت دهیم، خواهیم توانست که از آن در آکواریوم های مرجانی خود نیز استفاده کنیم.

این گونه ی کمیاب، بر خلاف آکروپورا های قدیمی بوته ای شکل بود و به جای این که نوک شاخکهایش بنفش باشد، بخش های پایینی آن بنفش بود. یکی دیگر از تفاوت های حائز اهمیت این گونه با گونه ی قبلی، سازگاری بی اندازه ی آن با نور خورشید بود. رنگدانه های فلوئورسنت UV خورشید، نوک شاخکهای این مرجان را سبز رنگ کرده بود و از آنجایی که گونه ی قدیمی در عمق آب زندگی می کرد و از نور محروم بود، فاقد این رنگ سبز بود.
سازگاری عجیب مرجان ها به موقعیت های گوناگون چیزی است که این مرجان را شگفت انگیز کرده است. این گونه ی جدید بسیار با ارزش است زیرا با نور شدید و گرما سازگاری دارد و در آینده ای نه چندان دور، این نوع ژن از آکروپورالوکانی به گونه ای با ارزش و گرانبها تبدیل خواهد شد، زیرا با نور شدید و حرارتی بالا سازگاری دارد.
فرم ارسال نظر
  •  

دلفیران ، تحولی در صنعت آکواریوم